Geleneksel Danslar & Sahneleme
IMG-20180621-WA0014.jpg

Bu çalışma dansa yeni başlayanlar ve ilerleme kaydetmek isteyenlerin katılımına açıktır. Çalışmanın hedefi, katılımcıların geleneksel danslarla genel bir tanışıklık kazanması ve dans alanında yaratıcılığını geliştirmesidir. Semah, Halay, Horon, Balkan formlarının temel ritmleri ve adımlarını içerir. Bununla birlikte geleneksel danslar için temel oluşturan egzersizlerle, ritim ve vücut çalışmalarıyla beslenir. Çalışma içeriğinde bgst dansçılarının geleneksel dans icrasına ve eğitimine yönelik yaklaşımları paylaşılmaktadır. Sezon boyu  sürecek olan bu eğitim çalışmasının sonunda sahneleme çalışması hedeflenmektedir. 

Süre: 2,5 saat (Ekim'19 - Haziran'20)

Gün/Saat: Salı / 19:30-22:00

Roman Dansları
 

Trakya bölgesi Roman danslarından temel adımların öğretileceği bu çalışmada, katılımcıların hem Roman dansları ile tanışıklık sağlamaları hem de öğrendikleri yeni repartuvarla birlikte bireysel doğaçlama yeteneklerini geliştirmeleri hedeflenmektedir.

Süre: 2 saat x 8 çalışma

Gün/Saat: Cumartesi / 13:00-14:30

 
Doğu Karadeniz Dansları

Doğu Karadeniz sahili ve dağları, kaval, tulum, kemençe ve akordeon ile oynanan çok farklı horon formlarına ev sahipliği yapar. Bu çalışmada katılımcıların hem bu farklı horon formlarıyla tanışması hem de yaygın horon adımlarını öğrenmesi hedeflenmektedir.

Süre: 2 saat x 8 çalışma

Gün/Saat: Çarşamba /18:00-19:30

Aksak Ritimler, Aksak Danslar

Anadoluda, Balkanlarda, aksak ritimler oldukça yaygın olarak kullanılır. Haliyle bu ritimler üzerine şekillenen pek çok dans adımı bulunur. Bu atölyenin hedefi, bu aksak ritimlerin en yaygın olanlarına  (5/8, 7/8, 9/8) dönük bir tanışıklık sağlamaktır. Bu ritimleri kavrama, okuma, eşlik etme aşamalarının ardından, Semah, Oro, Horon, ve Roman dansları gibi geleneksel dans formlarından çeşitli örnekler sayesinde katılımcıların bu ritimlerin içinde dans edebilme becerisinin geliştirilmesi hedeflemektedir.

Yaz Dönemi Online Dans
 
insta_video - snapshot.jpg

Salgın heastalık nedeniyle 2019-20 sezonu yaptığımız çalışmalara Mart ayı itibarıyla internet üzerinden devam edebildik. Katılımcılarımızla birlikte uzaktan çalışma yapmanın hiç dans edememekten yeğ olduğunu anladık. Teknik ve içerik konusunda deneyim kazandık.

Temmuz ve Ağustos aylarında yapılacak olan bu çalışma, temel vücut, ritim ve geleneksel dans alanından temel egzersizleri içermekte.

Süre: 2 saat (2 Temmuz - 27 Ağustos)

Gün/Saat: Perşembe/ 19:30-21:30