SALGIN HASTALIK NEDENİYLE ÇALIŞMALARIMIZA

#biraradadans

ANLAYIŞIYLA ÇEVRİMİÇİ DEVAM EDİYORUZ

 
Çevrimiçi #biraradadans
IMG-20200702-WA0015_edited.jpg

Salgın hastalık nedeniyle 2019-20 sezonu yaptığımız çalışmalara Mart ayı itibarıyla internet üzerinden devam edebildik. Yine yaz dönemini de uzaktan ama "biraradadans" ederek geçirdik. Katılımcılarımızla birlikte uzaktan çalışma yapmanın hiç dans edememekten yeğ olduğunu anladık. Üstelik bizimle aynı şehirde hatta ülkede yaşamayan, ve belki de salgın öncesi hayatımızda bir arada dans etme şansı bulamayacağımız katılımcılarımız oldu.

Mevcut durum nedeniyle çalışmalarımıza bu dönemde kamera ve ekran karşısında başlıyoruz. Sekizer haftalık dilimler halinde, yaygın dans formlarındaki temel adımları ritimleri çalışacağız.

Süre: 2 saat x 8 çalışma

Gün/Saat: Salı 19:30

 
Geleneksel Danslar & Sahneleme
IMG-20180621-WA0014.jpg

Bu çalışma dansa yeni başlayanlar ve ilerleme kaydetmek isteyenlerin katılımına açıktır. Çalışmanın hedefi, katılımcıların geleneksel danslarla genel bir tanışıklık kazanması ve dans alanında yaratıcılığını geliştirmesidir. Semah, Halay, Horon, Balkan formlarının temel ritmleri ve adımlarını içerir. Bununla birlikte geleneksel danslar için temel oluşturan egzersizlerle, ritim ve vücut çalışmalarıyla beslenir. Çalışma içeriğinde bgst dansçılarının geleneksel dans icrasına ve eğitimine yönelik yaklaşımları paylaşılmaktadır. Sezon boyu  sürecek olan bu eğitim çalışmasının sonunda sahneleme çalışması hedeflenmektedir. 

Süre: 

Gün/Saat: Kapalı

Roman Dansları
 

Trakya bölgesi Roman danslarından temel adımların öğretileceği bu çalışmada, katılımcıların hem Roman dansları ile tanışıklık sağlamaları hem de öğrendikleri yeni repartuvarla birlikte bireysel doğaçlama yeteneklerini geliştirmeleri hedeflenmektedir.

Süre: 2 saat x 8 çalışma

Gün/Saat: Kapalı

 
Doğu Karadeniz Dansları

Doğu Karadeniz sahili ve dağları, kaval, tulum, kemençe ve akordeon ile oynanan çok farklı horon formlarına ev sahipliği yapar. Bu çalışmada katılımcıların hem bu farklı horon formlarıyla tanışması hem de yaygın horon adımlarını öğrenmesi hedeflenmektedir.

Süre: 2 saat x 8 çalışma

Gün/Saat: Kapalı

Aksak Ritimler, Aksak Danslar

Anadoluda, Balkanlarda, aksak ritimler oldukça yaygın olarak kullanılır. Haliyle bu ritimler üzerine şekillenen pek çok dans adımı bulunur. Bu atölyenin hedefi, bu aksak ritimlerin en yaygın olanlarına  (5/8, 7/8, 9/8) dönük bir tanışıklık sağlamaktır. Bu ritimleri kavrama, okuma, eşlik etme aşamalarının ardından, Semah, Oro, Horon, ve Roman dansları gibi geleneksel dans formlarından çeşitli örnekler sayesinde katılımcıların bu ritimlerin içinde dans edebilme becerisinin geliştirilmesi hedeflemektedir.